Gənclər üçün növbəti festival keçirilib
İyunun 24-də Abşeron rayonu ərazisindəki məcburi köçkünlər üçün salınmış 1000 ailəlik yaşayış kompleksində Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə növbəti “Gənclərin inteqrasiya və fəallığa təşviqi” festivalı keçirilib.
Festivalda məqsəd qaçqın və məcburi köçkün ailələrdən olan gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək vermək, onların ictimai fəallığını artırmaqdır.
Festivalda çıxış edənlər məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarımızın mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, maddi rifah halının yüksəlməsi, məşğulluğunun təmin edilməsi üçün mühüm tədbirlər görür.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin təhsil, səhiyyə və digər sosial problemlərinin həllini diqqətdə saxlayır.
Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun Gənclərlə iş şöbəsinin müdiri Orxan Ərəbov tədbirdə geniş təqdimatla çıxış edib. Məcburi köçkünlərə Fondun fəaliyyət istiqamətləri, gənclər üçün yaradılan imkanlar və onların faydalana biləcəyi proqramlar haqqında ətraflı məlumat verib.
Festival qəsəbədə məskunlaşan yeniyetmələr və gənclər arasında müxtəlif intellektual oyunların, əyləncəli yarışların keçirilməsi ilə yekunlaşıb.
Festivalın növbəti dəfə Gəncə şəhərində və Biləsuvar rayonunda məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı qəsəbələrdə keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Another festival was held for youth
On June 24, the next “Encouragement of Youth to Integration and Activeness” festival was co-organized by the State Committee for Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan Youth Foundation in the 1000-family residential complex built for IDPs in Absheron region.
The purposes of the festival are to support the integration of youth from refugee and internally displaced families into society and increase their public activeness.
Those who made speech at the festival informed about the state policy pursued on solving the problems of IDPs. It was noted that the President Ilham Aliyev takes important measures to improve the housing and living conditions of the citizens from this category, increase their material wellbeing and ensure employment.
The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva keeps the solution of education, health and other social problems of IDPs under control.
Orkhan Arabov, the head of Department for Work with Youth of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan made a great presentation at the event. He gave detailed information to the IDPs about the activities of the Foundation, opportunities created for youth and programs they can use.
The festival ended with various intellectual games, fun competitions among adolescents and young people living in the settlement.
The festival is planned to be held next in the settlements where of IDPs temporarily settled in Ganja and in Bilasuvar.