Görüşlər 12 İyun, 2019
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev iyunun 12-də Quba rayonunda vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Quba və Qusarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlər iştirak ediblər.Onların müraciətləri, əsasən, dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi və məşğulluq məsələləri ilə bağlı olub. Vətəndaşlara məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, o cümlədən mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən dövlət tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə daim diqqət göstərir. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr salınır, onlara mənzillərin verilməsində ədalət və şəffaflıq təmin edilir.
Qeyd olunub ki, sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşların problemlərinə həssaslıqla yanaşan Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın hələ də ən ağır vəziyyətdə və qəzalı şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərin yeni mənzillərə köçürülməsi ilə bağlı tapşırığının icrası davam etdirilir.
Həmçinin iyunun 12-də Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov Xaçmaz rayonunda vətəndaşları qəbul edib.

Chairman and deputy chairmen of State Committee receive citizens in regions
Under the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Rovshan Rzayev, has received citizens in Guba region on June 12, in accordance with the schedule of citizens’ reception by heads of central executive bodies in the cities and regions.
The IDPs temporarily residing in Guba and Gusar attended the reception.
Their appeals were mainly related to the allocation of special-purpose residential areas of the state housing fund, determination of single monthly allowances and employment issues. The citizens were provided with detailed information on the state measures regarding solution of social problems of internally displaced persons, including improving the living conditions and expanding employment opportunities. It was noted that President Ilham Aliyev pays constant attention to strengthening social protection of internally displaced persons. New settlements are being built for IDPs as well as justice and transparency ensured in providing them with housing.
It was noted that implementation of the instructions of First Vice President Mehriban Aliyeva, who is sensitive to the problems of the citizens with special needs for social protection, is underway regarding move of internally displaced persons still living in the most difficult and disastrous conditions to new apartments.
Part of the issues raised by internally displaced persons during the reception was resolved on the spot. Relevant instructions were given to investigate other issues and take necessary measures.
Also, Deputy Chairman of the State Committee Fuad Huseynov received citizens in Khachmaz region on June 12.