Dövlət Komitəsində BMT QAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
İyunun 3-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının Azərbaycandakı nümayəndəsi Quido Ambroso ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağa ölkəmizdə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı aparılan dövlət siyasətinin məqsəd və nəticələri, son vaxtlar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan şəxslərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul edib. Onlar üçün salınan qəsəbələrin sayı ilbəil artır, hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsi yeni mənzilə köçürülür. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini diqqətdə saxlayır.
Eyni zamanda, Azərbaycanın bir çox ölkələrə humanitar yardım göstərilməsi istiqamətində donorluq və məcburi köçkünlərin vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş genişmiqyaslı fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, bu gün beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən ölkədə məcburi köçkünlərlə bağlı həyata keçirilən layihələr, onlara mənəvi dəstəkdir. Maddi dəyərindən asılı olmayaraq, BMT qurumları tərəfindən məcburi köçkünlərlə bağlı təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə həyata keçirilən layihələr yüksək qiymətləndirilib.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının Azərbaycandakı nümayəndəsi Quido Ambroso qəbula görə minnətdarlığını bildirib.

State Committee holds a meeting with UNHCR representative in Azerbaijan
On June 3, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, met with the Representative of the UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan Guido Ambroso.
The Chairman of the State Committee informed the guest about the goals and results of the state policy on refugees and internally displaced persons in our country and recent measures. It was noted that President Ilham Aliyev has made important decisions on strengthening social protection of the persons from this category and improving their living conditions. The number of settlements built for them is increasing year after year, and thousands of IDP families move to new apartments every year. First Vice President Mehriban Aliyeva keeps solving problems of IDPs in the focus of attention.
At the same time, the guest was informed about the large-scale activities by Azerbaijan aimed at donation and improving the situation IDPs in the direction of humanitarian assistance to many countries. It was noted that the projects implemented by international organizations in regard with internally displaced persons in the country today are moral support for them. Regardless of their material value, the projects implemented by UN agencies for IDPs education, health and other areas were appreciated.
Representative of UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan Guido Ambroso expressed his gratitude for the reception.