Almaniya Bundestaqının Almaniya-Cənubi Qafqaz parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu Qəbələdə məcburi köçkünlərlə görüşüb
Görüşlər 23 May, 2019
Almaniya Bundestaqının ölkəmizdə səfərdə olan Almaniya-Cənubi Qafqaz parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu Qəbələ rayonunun Zarağan bələdiyyəsi ərazisində 195 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yaşayış məhəlləsində olub.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev qonaqları səmimiyyətlə qarşılayıb, onlara zəruri texniki infrastrukturla təchiz olunmuş yaşayış məhəlləsi haqqında məlumat verib. Ölkəmizdə aparılan hərtərəfli islahatlardan və əldə edilən sosial-iqtisadi uğurlardan söz açan komitə sədri Azərbaycan dövlətinin, şəxsən Prezident İlham Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə xüsusi diqqət yetirdiyini, bununla bağlı konkret fəaliyyət proqramının həyata keçirildiyini, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın həmin kateqoriyadan olan vətəndaşların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, onlar üçün yeni yaşayış sahələrinin inşa edilməsinə, məşğulluq və sağlamlıq məsələlərinə böyük qayğı göstərdiyini bildirib.
Qonaqlar qəsəbədə yaşayan məcburi köçkünlərlə görüşüb, burada fəaliyyət göstərən 188 yerlik məktəblə tanış olub, siniflərin birində “İngilis dili” dərsinin gedişini izləyiblər. Məcburi köçkün ailələrdən birinin mənzilinə baş çəkən almaniyalı deputatlar ailə üzvləri ilə söhbətləşiblər.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri Yohannes Kahrs bildirib ki, bütün ölkələrin, o cümlədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirlər. Azərbaycanla Almaniya arasında ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsinin əhəmiyyətindən danışarkən, Azərbaycandakı alman irsinə xüsusi diqqət göstərilməsini yüksək qiymətləndiriblər.
Bundan başqa, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlərin təqdirəlayiq olduğu bildirilib.

Bundestag`s German-South Caucasus Interparliamentary Relations Working Group met with IDPs in Gabala
Görüşlər 23 MAY, 2019
Bundestag`s Germany-South Caucasus Interparliamentary Relations Working Group being on trip in our country visited the living quarters built for 195 internally displaced families in the territory of Zaraghan municipality of Gabala.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev pleasantly greeted the guests and informed them about the living quarter supplied with the necessary technical infrastructure. Speaking about the comprehensive reforms and socio-economic successes made in the country, Chairman of the Committee underlined that the Azerbaijani government, personally the President Ilham Aliyev pays particular attention to the solution of the problems of refugees and IDPs, concerning specific activity program is implemented, the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva provides particular care to improve the living conditions of the citizens from that category, build new residential areas for them, and their employment and health issues.
The guests met with IDPs living in the settlement, got acquainted with the 188-student school operating herein and attended “English language” lesson in one of the classes. German MPs visiting the apartment of one of the internally displaced families talked with family members.
Head of the delegation Johannes Kahrs said that they support the territorial integrity of all countries, including Azerbaijan.
Speaking about the importance of strengthening bilateral relations between Azerbaijan and Germany, they highly appreciated the particular attention being paid to the German heritage in Azerbaijan. Moreover, it was noted that the work done by the state to improve the living conditions of refugees and IDPs in our country is praiseworthy.