Dövlət Komitəsində Laçın rayonunun işğalının ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib
Mayın 18-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Laçın rayonunun Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən işğalının 27-cı ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Laçının Azərbaycanın füsunkar guşələrindən biri olduğunu və strateji mövqedə yerləşdiyini diqqətə çatdıran Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev rayonun Ermənistan silahlı dəstələri işğalına şərait yaradan amillərdən danışıb, ermənilərin xalqımızın başına gətirdiyi faciələri yada salıb. Bildirib ki, həmin dövrdə ölkə hakimiyyətinin səriştəsiz fəaliyyəti və xəyanətkarlığı ağır nəticələrə səbəb olub. 1992-ci il mayın 18-də Laçın rayonunu işğal etməklə Ermənistan Dağlıq Qarabağla birbaşa əlaqə yaradıb və onun ətrafındakı əraziləri ələ keçirmək imkanı qazanıb. Dünya birliyi işğalıçıya hələ də kifayət qədər təsir göstərmir, BMT-nin qətnamələri yerinə yetirilmir. Bununla belə, Prezident İlham Əliyevin bəyan etdiyi kimi, Azərbaycan heç vaxt işğalla barışa bilməz və ərazi bütövlüyünü bərpasına nail olmaq üçün bütün imkanlardan istifadə edəcəkdir. Laçınlıların da doğma yurda qayıdacaqlarını ümidlə gözlədikləri, dövlətimizin başçısının bu məqsədlə apardığı siyasəti dəstəklədikləri bildirilib. Rayonun məcburi köçkün əhalisinin həyat səviyyəsinin, sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyi vurğulanıb.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə onların daha çox məskunlaşdıqları Ağcabədi rayonu ərazisində növbəti yaşayış məhəlləsinin salınmasına hazırlıq görüldüyü diqqətə çatdırlıb. Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkünlərin, o cümlədən laçınlıların problemlərinin həllinə həssaslıqla yanaşdığı, bu sahədə həyata keçirilən layihələrin icrasını nəzarətdə saxladığı qeyd edilib.
Milli Məclisdə Laçın rayonunu təmsil edən millət vəkili, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişafı Fondunun direktoru Mahir Abbaszadə, laçınlı ağsaqqallar Tapdıq Abbasov, Əmirxan Zeynalov, Qəzənfər Hüseynov, Möhübbət Həsənov, Varaşil Məmmədov, Laçında ərazi özünümüdafiə batalyonunun qərargah rəisi olmuş Rafiq Nağıyev, Qarabağ döyüşlərinin iştirakçıları Babək Aslanov, Muxtar Həşimov, Çingiz Abbasov, Habil Muradov, İsgəndər Qasımov, Laçın rayon 40 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Aygün Cabbarova, Aprel döyüşlərinin iştirakçısı Vüqar Abdüləzimov və başqaları tədbirdə çıxış edərək, rayonun tarixi keçmişindən, əhalinin təcavüzkarlara göstərdiyi müqavimətdən, torpaqların müdafiəsi uğrunda şəhid olan həmyerlilərinin qəhrəmanlıqdan danışıb, məcburi köçkünlərə dövlət qayğısının əhəmiyyətindən söz açıb, işğala tezliklə son qoyulacağına inamlarını ifadə ediblər.

The State Committee held a commemorative event on the anniversary of the occupation of Lachin
On May 18, the State Committee for Refugees and IDPs held a commemorative event dedicated to the 27th anniversary of the occupation of Lachin by the Armenian armed forces.
Noting that Lachin is one of the most magnificent places of Azerbaijan and is located in a strategic position, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, spoke about the factors led to the region`s occupation by the Armenian armed forces and reminded the tragedies of Azerbaijani people caused by Armenia. He said that the incompetent activity and treachery of the country`s authorities back then had serious consequences. By occupying Lachin on May 18, 1992, Armenia established direct contact with Nagorno-Karabakh and gained the opportunity to seize its surroundings. The world community still does not sufficiently affect the occupiers, and UN resolutions are not being implemented. Nevertheless, as the President Ilham Aliyev stated, Azerbaijan will never be able to reconcile with the occupation and will use all the opportunities to achieve the restoration of territorial integrity. It was noted that Lachin people are also waiting in hope for returning to their homeland, and support the policy pursued by the head our state for this purpose.
It was underlined that necessary measures are being taken to improve the living standards, and social and living conditions of IDPs in the region. It was noted that preparation work are being performed for the construction of another residential area in Aghjabadi, where they mostly are settled under the instruction of the President Ilham Aliyev.
It was stated that the First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva treats the solution of IDPs` problems, including the problems of Lachin in a very sensitive way, and that keeps the implementation of the projects in this area under control.
Mahar Abbaszada, MP representing Lachin, Director of the Social Development Fund for IDPs, Lachin elders Tapdig Abbasov, Amirkhan Zeynalov, Gazanfar Huseynov, Mohubbat Hasanov, Varashil Mammadov, the one who once was chief of staff of Lachin territorial self-defense battalion Rafig Naghiyev, participants of Karabakh war Babak Aslanov, Mukhtar Hashimov, Chingiz Abbasov, Habil Muradov, Isgandar Gasimov, Director of the senior secondary school No.40 of Lachin Aygun Jabbarova, participant of April battles Vugar Abdulazimov and others made speech at the event, and spoke about the historical past of the region, defense of the population against the aggressors, bravery of the compatriots who died for the defense of lands and the importance of state care for IDPs and expressed their confidence that the occupation will soon end.
At the end of the event, the film about Lachin “Esirlikde gala qalmaz” (No castle can remain as occupied) was shown.