Məcburi köçkün qəsəbələrində Novruz şənlikləri keçirilib
Abşeron rayonunda yeni istifadəyə verilmiş 1000 ailəlik yaşayış kompleksində keçirilən ilk Novruz şənliyində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişafı Fondunun direktoru, millət vəkili Mahir Abbaszadə, Milli Məclisin deputatı İmamverdi İsmayılov, Qubadlı rayon icra hakimiyyətinin başçısı Malik İsaqov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Novruz bayramı münasibəti ilə sakinləri təbrik edən Dövlət Komitəsinin sədri ölkə rəhbərliyinin məcburi köçkünlərə böyük diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb, müasir tipli yeni qəsəbənin də bunun növbəti təzahürü olduğunu bildirib. Prezident İlham Əliyevin məqsədyönlü, qətiyyətli siyasəti nəticəsində torpaqlarımızın tezliklə işğaldan azad ediləcəyinə, həmin ərazilərdə də Novruz tonqallarının qalanacağına əminlik ifadə olunub. Bildirilib ki, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın xalqımızın əziz bayramı kimi Novruzun beynəlxalq səviyyədə tanınmasında və qeyd edilməsində mühüm xidməti vardır.
Qubadlı rayon icra hakimiyyətinin başçısı məcburi köçkünləri bayram münasibətilə təbrik edib, onlara can sağlığı, firavanlıq arzu edib.
Qubadlı rayonu Mirağa Əliyev adına Hal kənd tam orta məktəbində keçirilən tədbirdə məcburi köçkünlərin əl işlərindən ibarət sərgi, qədim məişət əşyaları və eksponatlar nümayiş olunub. İdmançı gənclərin çıxışları da maraqla qarşılanıb .
Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Bakının Ramana qəsəbəsində yerləşən məcburi köçkün şəhərciyində isə Şuşa Şəhər Icra Hakimiyyətinin və şəhər Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə bayram şənliyi keçirilib.
Şəhərcikdə məskunlaşmış məcburi köçkünlər bayram münasibəti ilə təbrik edilib. Ölkəmizə əmin-amanlıq, əhaliyə bol ruzi-bərəkət arzu edilib. Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan məqsədyönlü dövlət siyasətindən, Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın bu sahədəki xidmətlərindən söz açılıb, Novruz bayramını xalqımızın tezliklə Şuşada da qeyd edəcəyinə inam ifadə olunub.
Tədbir Şuşa rayon Mədəniyyət Mərkəzinin kollektivinin konsert proqramı ilə davam edib.
Gəncə şəhərində məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbədə də Novruz şənliyi keçirilib.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Kəlbəcər Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən şənlikdə Dövlət Komitəsinin Məskunlaşma, miqrasiya, məşğulluq və status şöbəsinin müdiri Sənan Hüseynov, Kəlbəcər rayon icra hakimiyyətinin başçısı Aqil Məmmədov, yerli ziyalılar və ictimai fəallar iştirak ediblər.
Milli geyimli 5 çapar qəsəbənin bütün əhalisini bayram tədbirinin keçiriləcəyi əraziyə dəvət edib. Burada şənlik iştirakçılarını Dədə Qorqud və Bahar qız qarşılayıblar. Kosa və Keçəl duzlu-məzəli söhbətləri və zarafatları ilə tədbiri şənləndiriblər.
Tədbir iştirakçıları məcburi köçkünlərə məxsus əl işlərindən ibarət sərgiyə, tətbiqi sənət nümunələrinə baxıb, xalq adət-ənənələrini nümayişinə tamaşa ediblər.
Bundan başqa qəsəbədə yerləşən idarə, müəssisə və təşkilatların kollektivlərinin hər biri özünün Novruz süfrəsini hazırlayıb. Tədbir iştirakçıları bayram şirniyyyatları və təamlarından dadıblar. Novruz bayramının adətlərindən olan xoruz döyüşdürmək, ənzəli və dirədöymə oyunları böyük maraqla qarşılanıb.
Tədbir Muğam Televiziya Müsabiqəsi qaliblərinin və Kəlbəcər aşıqlarının konsert proqramı ilə başa çatıb.

Novruz celebrations were organized in IDP settlements
Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Rovshan Rzayev, Director of the Social Development Fund of IDPs, MP Mahir Abbaszada, MP Imamverdi Ismayilov, head of Gubadli Region Executive Power Malik Isagov and other officials attended the first Novruz celebration held in the new 1000-family residential complex newly comissioned in Absheron district.
Congratulating the residents on the occasion of Novruz holiday the chairman of the State Committee underlined that the head of state pays great attention and care to IDPs and that the new modern-type settlement is another proof of that. He expressed confidence that as a result of the purposeful, decisive policy of the President Ilham Aliyev, our lands will soon be liberated from occupation and that Novruz bonfires will be made in those areas. It was noted that the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva has a significant role in the international recognition and celebration of Novruz as a dear holiday of our people.
The head of Gubadli Region Executive Power congratulated IDPs on the occasion of the holiday and wished them good health and prosperity.
Exhibition of handicraft items of IDPs, ancient household items and exhibits were demonstrated at the event, which was held at Hal senior secondary school named after Miragha Aliyev in Gubadli region. Performances of young athletes also attracted interest.
The event continued with a concert program.
A holiday celebration organized by Shusha City Executive Power and the City Cultural Center was held at IDP camp site located in Ramana settlement of Baku.
IDPs settled in the camp site were congratulated on the holiday. Peace and prosperity were wished to our country and abundance for the people. They spoke about the purposeful state policy pursued by the President Ilham Aliyev in the direction of protecting our national-moral values and conveying them to future generations, the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva`s services in this field and expressed confidence that Novruz holiday will soon be celebrated by our people in Shusha.
The event continued with the concert program of the collective of Shusha Cultural Center.
Novruz celebration was organized in the settlement built for IDPs in Ganja as well.
The head of Accommodation, Migration, Employment and Status of the State Committee for Refugees and IDPs Sanan Huseynov, the head of Kalbajar Region Executive Power Agil Mammadov, local intelligentsia and social activists attended the event organized by Kalbajar Region Executive Power with the support of the State Committee for Refugees and IDPs.
5 heralds in national costumes invited all residents of the settlement to the area where the event will be held. There, Dada Gorgud and “Bahar giz” (spring girl) met the event participants. Kosa (the bearded) and Kechal (the bald) entertained the people with their funny conversations and jokes.
The event participants viewed the exhibition of handicrafts belonging to IDPs, examples of applied arts, and watched the demonstration of the folk customs and traditions.
In addition, each of the staff of offices, agencies and organizations located in the settlement made their own Novruz table. Participants tasted the holiday sweets and dishes. Cockfighting, games like anzali and diradoyma, which are of the traditions of Novruz holiday, were met with great interest.