Dağlıq Qarabağda Novruz şənliyi keçirilib
“...Biz öz torpağımızda yaşayırıq, keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti Azərbaycana məxsus olan ərazidir, torpaqdır. İndi biz sizinlə bu torpaqda – işğalçılardan azad edilmiş torpaqda görüşürük. Burada Azərbaycan vətəndaşları yaşayacaq və Azərbaycan bayrağı dalğalanır”. Prezident İlham Əliyev bu sözləri il yarım əvvəl Tərtər rayonunda Şıxarx qəsəbəsində 1170 məcburi köçkün ailəsi üçün salınan yeni yaşayış kompleksinin açılışı zamanı deyib.
Burada ermənilərin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə köçürülməsini sübut edən tarixi mənbələrdən biri olan, 1978-ci ildə ermənilərin özləri tərəfindən inşa edilmiş “Marağa-150” abidəsi yerləşir. Məhz həmin tarixdən 150 il əvvəl onlar İran Marağasından Qarabağa köçürülüblər. Sonralar növbəti ərazi iddiaları irəli sürərkən ermənilər abidəni qəsdən dağıdıblar. Lakin bu ərazi işğaldan azad edilib və mühüm tarixi-siyasi əhəmiyyət daşıyan abidənin ətrafında bərpa işləri aparılıb.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin, Tərtər və Ağdam rayonlarının icra hakimiyyətlərinin dəstəyi ilə Şıxarxda – vaxtilə keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin inzibati ərazisi olan qəsəbədə təntənəli Novruz şənliyi keçirib. Bayram tədbiri rəsmi qonaqların və ictimaiyyət nümayəndələrinin “Marağa-150” abidəsinə baş çəkməsi ilə başlayıb.
Dövlət Komitəsinin sədri qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşüb, onların müraciətlərini dinləyib. Bütün müraciətlər qeydə alınıb. Sonra qəsəbədə yaşayan Ağdam rayonunun Qiyaslı kəndindən məcburi köçkün, ahıl qadın Pakizə Məmmədovanın mənzilinə baş çəkilib, ailənin problemi ilə yerindəcə maraqlanılıb. P.Məmmədovanın oğlu Cahid Məmmədovun məşğulluqla bağlı müraciətinə baxılacağı və müvafiq tədbir görüləcəyi bildirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri sonra Laçın rayonunun Hoçaz kəndindən məcburi köçkün Ceyhun Cəlilovun toyunda iştirak edib, yeni ailə quran gənclərə xeyir-dua verib.
Daha sonra rəsmi qonaqlar və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə bayram tədbiri başlayıb. Tədbirdə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi, MKSİF-in direktoru, millət vəkili Mahir Abbaszadə, Milli Məclisin deputatı Qənirə Paşayeva, Tərtər rayon icra hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov və başqaları iştirak edib. Qəsəbədə xüsusi olaraq ayrılmış sahədə Novruz adət-ənənələri nümayiş olunub. Tərtər və Ağdam rayonlarının mədəniyyət işçiləri çıxışlar edib, Dədə Qorqud öyüd-nəsihətləri, bayram duaları, təbrikləri, Kosa və Keçəl duzlu-məzəli zarafatları ilə tədbiri şənləndirib.
Tədbir iştirakçıları Qarabağ mətbəxinin Novruz təamlarına – plov, səməni halvası, şəkərbura, paxlava, qovurğa və s.-yə qonaq edilib. İşğaldan azad edilmiş torpaqda bayram tonqalları qalanıb.

Novruz celebration was organized in Nagorno-Karabakh
“...We live in our own land, the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast is the territory, land of Azerbaijan, the land. Now we are with you in this land - a land liberated from occupiers. Azerbaijani citizens will live here and the flag of Azerbaijan waves.” The President Ilham Aliyev said these at the opening the new residential complex built for 1170 internally displaced families in Shikharkh settlement of Tartar region a year and half ago.
There is the monument “Maragha-150” built by Armenians in 1978, one of the historical sources proving the relocation of Armenians to Karabakh region of Azerbaijan herein. 150 years prior to that date, they moved from Iran, Maragha to Karabakh. Later, when the next territorial claims were initiated, Armenians deliberately destroyed the monument. However, this territory was liberated from the occupation and restoration work was carried out around the monument, which has important historical and political significance.
The State Committee for Refugees and IDPs held a solemn Novruz celebration in Shikharkh – the settlement which once was the administrative territory of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast with the support of the International Mugham Center, the executive powers of Tartar and Aghdam regions. The event began with the official guests and public representatives visiting “Maraga-150” monument.
The chairman of the State Committee met with IDPs temporarily settled in the settlement and listened to their appeals. All appeals were registered. Then they visited the apartment of the resident of Aghdam region, Giyasli village Pakiza Mammadova, who lives in the settlement and cared about problems of the family on the spot. It was stated that the application for employment of P.Mammadova`s son Jahid Mammadov will be considered and appropriate measure will be taken.
The chairman of the State Committee then attended the wedding of Jeyhun Jalilov, an IDP from Hochaz village of Lachin region, and blessed the newly-wed couple.
Later, the celebration began with the pariticipation of official guests and public representatives. The State Committee administration, Director of Social Development Fund of IDPs, MP Mahir Abbaszada, MP Ganira Pashayeva, head of Tartar Region Executive Power Mustagim Mammadov and others attended the event. Novruz customs and traditions were demonstrated in the area specifically allocated in the settlement. Cultural workers of Tartar and Aghdam made speeches, Dada Gorgud gave lots of advice, festive prayers, congratulations, and Kosa and Kechal entertained people with their funny jokes.
The event participants were offered Novruz dishes and sweets of Karabakh cuisine - pilaf, samani halva, shakarbura, baklava, govurgha, etc.