Füzulidə məktəblilərə gödəkçə və ayaqqabı paylanılıb
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan vətəndaşların sosial müdafiəsini gücləndirmək, rifahını yaxşılaşdırmaq üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Onların mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır, məşğulluq və sağlamlıq məsələləri daim diqqətdə saxlanılır.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı görülən işlərə öz töhfəsini verir, onların qayğısına qalır. Onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da bu sahədə bir sıra sosial layihələr icra edir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ölkə rəhbərliyinin tapşırığını yerinə yetirərək Novruz bayramı ərəfəsində müəyyən humanitar aksiyalar təşkil edir. Belə ki, martın 11-də Füzuli rayonunda yaşayan məcburi köçkün ailələrdən olan məktəblilərə Dövlət Komitəsi tərəfindən gödəkçə və ayaqqabı paylanılıb.
Bu humanitar aksiya rayonun “Zoubucuq” və “Qayıdış” ərazilərində salınmış 16 qəsəbədə yerləşən məktəb və bağçaları əhatə edib. Məktəblilərə ümumilikdə 720 ədəd gödəkçə, uşaq bağçalarında tərbiyə alan balacalara isə 480 ədəd ayaqqabı paylanılıb.
Gödəkçə və ayaqqabılar Dövlət Komitəsinin Təchizat-istehsalat idarəsinin tərkibinə daxil olan Baza sənaye kombinatında azırlanıb. Bütün işçiləri məcburi köçkünlərdən ibarət olan Baza sənaye kombinatında hazırda məktəbli formaları tikilir.

Schoolchildren were given jackets and shoes in Fuzuli
Solving social problems of refugees and IDPs is of the priorities of the state policy. The President Ilham Aliyev takes consistent measures to strengthen social protection of this category of citizens and improve their wellbeing. Their housing and living conditions are being improved, employment and health issues are constantly kept in focus.
The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva contributes to the work done regarding refugees and IDPs and cares for them. Heydar Aliyev Foundation managed by her also implements a number of social projects in this area.
The State Committee for Refugees and IDPs carries out certain humanitarian actions on the eve of Novruz holiday implementing the instruction given by the state administration. On March 11, the State Committee distributed jackets and shoes to schoolchildren from internally displaced families living in Fuzuli.
This humanitarian action covered schools and kindergartens in 16 settlements built in “Zoubujug” and “Gayidish” areas of the region. Totally, 720 jackets were given to schoolchildren and 480 shoes to children in kindergartens.
Jackets and shoes were made in the Base Industrial Complex, which is a part of the Supply and Production Department of the State Committee. Currently, school uniforms are being made in the Base Industrial Complex, all employees of which are IDPs.